خرداد, 1399 بدون نظر اخبار, وزارت رفاه

پس از شیوه کرونا و آسیب کسب و کارهای کوچک و بزرگ، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به شناسایی و کمک به حل مشکلات اقتصادی این کسب و کارها اقدام نمود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد:

🔹 در حال حاضر ۱۴ رسته اصلی و ۵۵۰ زیررسته آسیب دیده از کرونا داریم که تعداد آنها یک میلیون و ۲۰۰ هزار بنگاه (با کد کارگاهی و بیمه شده شاغلین) است، همچنین 228 هزار بنگاه (کارفرمایی و خویش فرمایی) در سامانه کارا ثبت نام کرده که 156هزار بنگاه واجد شرایط لازم هستند که در برگیرنده ۲۳۸ هزار نفر شاغل، در این واحدها می باشند.
🔹 برای بنگاه هایی که زیر ۱۶ میلیون تومان تسهیلات می گیرند فقط سفته یا چک، بنگاه های متقاضی ۱۶ تا ۴۸ میلیون سفته با یک ضامن، تا ۱۶۰ میلیون سفته با دو ضامن، ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون سفته با سه ضامن و بالای ۲۰۰ میلیون هم با توافقی که با بانک ها می شود تسهیلات پرداخت می شود.
🔹 کسی که شاغل است و خود را بیکار اعلام کرده از شمول پرداخت تسهیلات خارج می شود. در عین حال اگر بنگاهی برای مثال 10 نفر شاغل داشته اما در حال حاضر فقط یک نفر نیروی کار دارد آن بنگاه می تواند به ازای همان یک نفر از تسهیلات پرداختی بهره مند شود و محدودیت های قبلی رفع شده است تا همه بنگاه های آسیب دیده از این رسته ها مورد حمایت این تسهیلات باشند.
🔹 بسیاری از بنگاه ها نوع کسب و کارشان را اعلام نکرده اند و با عنوان مشاغل آزاد بیمه بیکاری پرداخت کرده اند؛ در حال حاضر در حال تحقیق بر روی این مساله هستیم که این افراد دقیقا جزو کدام رسته های شغلی قرار می گیرند.
🔹 آموزشگاه های رانندگی، سالن های زیبایی، مراکز تولید وصنایع دستی، پوشاک، باشگاه های ورزشی، حمل و نقل مسافری عمومی و بین شهری، مراکز تولید وتوزیع غذا، واحدهای پرورش مرغ گوشتی، محصولات گلخانه ای و صیفی جات از جمله رسته هایی هستند که از کرونا آسیب دیده اند.
🔹 برای کسانی که از کرونا بیکار شده اما مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند مانند رانندگان تاکسی یا مشاغل ساختمانی که خویش‌فرما هستند، تسهیلات 6 میلیون تومانی با نرخ 12 درصد پرداخت می‌شود؛ این تسهیلات با تنفس سه ماهه است که بازپرداخت آن از مهر ماه شروع می‌شود و مجموع مدت بازپرداخت آن 24 ماه خواهد بود.

همچنین در جهت حمایت از افراد بدون بیمه طبق گفته منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستورالعملی تهیه گردیده است.

🔹 برای حمایت از 2میلیون و 800هزار نفری که بیمه نیستند و کسب و کارهای آنها آسیب دیده، دستورالعملی تهیه و در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب نهایی خواهیم رساند.

🔹 در بحث واحدهای اقتصادی آسیب دیده با شاغلین فاقد بیمه، ما سراغ کسانی می‌رویم که امکان احصا شاغل بودنشان وجود داشته باشد. مثلاً اگر یک دستفروش در نمایشگاهی حضور داشته و اطلاعاتش توسط وزارت کشور یا شهرداری ثبت شده باشد، شغل این فرد برای ما قابل تشخیص است اما صرف ادعای فرد نمی‌تواند قابل قبول باشد زیرا در این صورت افرادی که هیچ گونه شغلی ندارند می‌توانند با معرفی کذب خود سیستم را دچار مشکل کنند. در صورت نهایی شدن با همکاری دستگاههای تخصصی مربوطه برای آنها هم پیامک ارسال خواهد شد و امکان ثبت نام آنها فراهم شده است.

🔹 باید قابلیت احصا اشتغال به صورت فعال وجود داشته باشد. ما برای این موضوع با وزارت خانه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت ،راه و شهرسازی هماهنگی‌های لازم را انجام داده ایم.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *