تیر, 1399 بدون نظر اخبار, تأمین اجتماعی, وزارت رفاه

نامه سرگشاده کانون بازنشستگان خراسان رضوی

کانون بازنشستگان خراسان رضوی با نوشتن نامه ای سرگشاده به وزیر کار اعتراض خود را نسبت به افزایش حقوق بازنشستگان اعلام نمود.
با هم به مرور برخی از مهم ترین بند های مطرح شده در این نامه می پردازیم:

“جناب آقای شریعتمداری

به یاد داریم پس از اعتراضات گسترده تشکلات کارگری و بازنشستگی درخصوص مصوبه مورخ 20/ 01/ 1399 شورای عالی کار در ویدئو کنفرانسی که به مناسبت هفته کار و کارگر با حضور مسئولین تشکلات عالی کارگری ، بازنشستگی و کارفرمائی انجام پذیرفت ، حضرتعالی خطاب به تشکلات بازنشستگی بیان داشتید چه ارتباطی بین ماده 41 قانونکار و 96 قانون تأمین اجتماعی وجود دارد ؟ چرا بازنشستگان نگران هستند ؟ خودتان تأکید کردید بازنشستگان را بصورت ویژه در بحث افزایش حقوق خواهیم دید و به مشکلات این قشر شریف آگاهی و اشراف کامل داریم و … اما پس از 3 ماه از شروع سال و با وجود اینکه بازنشستگان و مستمری بگیران بدلیل کهولت سن و بیماری های گوناگون ، داشتن دختر و پسر دم بخت و یا نوه و نبیره به مراتب مشکلات بیشتری نسبت به سایر اقشار دارند، معنی توجه ویژه حضرتعالی را در تاریخ 26/ 3/ 1399 و پس از اعلام افزایش حقوق بازنشستگان متوجه شدیم.

جناب آقای وزیر بعد از سه ماه معطلی و امروز و فردا کردن و با روح و روان کارگران بازنشسته بازی کردن در خصوص افزایش حقوق سال 1399 و البته در نهایت غیر قانونی عمل کردن از این بابت مطالب ذیل به اختصار عنوان می گردد :

1-به موجب ماده 96 قانون تأمین اجتماعی ، سازمان تأمین اجتماعی مکلف است میزان کلیه مستمری های بازنشستگی ، از کار افتادگی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یکبار کمتر نباشد ، با توجه به افزایش هزینه های زندگی با تصویب هیئت وزیران و به همان نسبت افزایش دهد.

2- سازمان تأمین اجتماعی حق ندارد حقوق بازنشستگان را به دو صورت حداقل بگیران و سایر سطوح اعلام کند چرا که این مورد با روح ماده 96 منافات داشته و موجب از بین رفتن عدالتی می شود که شما مسئول آن هستید. بطور مشخص کسانی که در زمان اشتغال حق بیمه بیشتری پرداخت کرده اند امروز باید از حقوق بیشتری بهره مند گردند و کسانی که حق بیمه کمتری واریز کردند بالطبع از حقوق کمتری برخوردار می شوند.

3-بازنشستگان فراتر از قانون چیزی نمی خواهند، بهتر است با آنان صادق باشید و بیش از این بر زخم کهنه آنان نمک نپاشید، تأکید می کنیم جنابعالی در ویدئو کنفرانس هفته کار و کارگر اعلام کردید حقوق بازنشستگان به کارگران ارتباطی ندارد ولی مدیر عامل سازمان در مورخ 26 خرداد امسال بیان داشتند منتظر نهائی شدن مصوبه شورای عالی کار برای کارگران بودیم و افزایش حقوق بازنشستگان از این مصوبه تأسی می گیرد.

4- دکتر سالاری عنوان کردند تا 3 ماه آینده بحث همسان سازی و متناسب سازی نهائی می شود می دانید یعنی چه ؟ متناسب سازی حداقل در مهر ماه 1399 انجام خواهد شد یعنی نوش دارو بعد از مرگ سهراب !

جناب آقای وزیر منابع همسان سازی نیز باید همانند بازنشستگان کشوری و لشگری از محل منابع عمومی انجام شود و نه از محل بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی که اگر قرار باشد از محل بدهی دولت باشد از این جیب به این جیب کردن است یعنی ما بازنشستگان کارگری از منابع دولت هیچ سهمی نداریم !!!؟

تا وقتی این نهاد عمومی غیر دولتی به دست دولتی ها اداره شود و نظرات دولت بر آن حاکم باشد وضع بازنشستگان از این بهتر نخواهد شد.

در نهایت ضمن اعتراض شدید به افزایش حقوق اعلام شده تقاضای دستور اصلاح داریم در غیر اینصورت از کانون عالی کارگران بازنشسته نیز تقاضا داریم پیگیری های حقوقی لازم را داشته باشند و چنانچه تغییری منطبق بر قانون ایجاد نشود اعلام فرمایند تا بازنشستگان از طرق قانونی پیگیر مطالبات‌شان باشند.

نظر شما در مورد نامه اعتراض کانون بازنشستگان خراسان رضوی نسبت به همسان سازی و افزایش حقوق بازنشستگان چیست؟

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *